After all this time? Always...

1. march 2014 at 23:49 | Angelique. |  articles

Lidé se mě ptají, když v programu vidí, že budou dávat Harryho Pottera, jestli se ZASE budu koukat.
I po takové době, po té, co jsem to viděla už tolikrát. A co jim na to říkám?
Every single f*cking time.
Always.První kniha vyšla, když mi byly pouhé 3 roky. V roce 1997. Trvalo další tři roky, než kniha vyšla v českém překladu.
Tehdy už se natáčel první film, nejspíš proto se u nás rozhodli to konečně taky vydat. Nebudu lhát, tehdy jsem to nečetla, ne... viděla jsem film jako první. Nevzpomínám si, jestli jsem to viděla v kině nebo až doma v televizi, opravdu si to nepamatuju. Já si totiž nepamatuju skoro nic, mám mozek jako ementál a horší se to.
Ale bylo mi 6 let, když to vyšlo u nás... tehdy to na mě přeci jen bylo moc, vzhledem k tomu, že jsem se sotva naučila číst. Ale potom přišel průlom. Už v říjnu 2000 vyšla v překladu Tajemná komnata... a rozhodlo se, že pro děti, budou tyto knihy nahrány a načteny. První díl četl Lábus a druhý tuším Trávníček, ale už si nejsem jistá.
Mojí nejlepší kamarádce to dali k narozeninám.

[sorry, ale musela jsem, tohle mě zabilo :D]

A my jsme to poslouchaly. Nejdřív u ní, potom jsem to měla půjčené a potom mi to táta přepálil na CD. Jezdila jsem to pořád dokola, sjížděla jsem to furt, vážně furt, jakoby ani nic jiného nebylo :D Znala jsem to nazpaměň, hlavně ten první díl. Bylo to docela šílené. "Pan a paní Dursleyovi z domu číslo čtyři v Zobí ulici vždycky hrdě prohlašovali, že jsou naprosto normální, ano, děkujeme za optání." Tu první větu si pamatuju doteď. A i bych si toho spoustu vybavila, kdybych otevřela knížku nebo si to ještě jednou zapla.
The point of all this is that...
Vyrostla jsem na Harry Potterovi. Jsem z té generace, která čekala na další knížky, četla je, nemohla se dočkat nových filmů a sledovala všechny novinky. Spousta z mých vrstevníků na tom není tak, jako já, je tenhle fenomén minul, ale mě - i díky mým rodičům - zkrátka neminula. Mám s Harry Potterem spojeno mnoho vzpomínek, které jsou nenahraditelné. Když nám bylo deset, čekaly jsme s mou nejlepší kamarádkou, jestli nám v jedenácti přijde ten dopis :D (byly jsme malý, nesmějte se :D). Na 3. díle jsme byly v kině... poprvé samy v kině. Tehdy to sice nebylo tak úplně "samy", ale pro ten pocit moje máma seděla úplně v jiný řadě, aby na nás dohlídla :D Pokaždé jsme šly do kina. Vždycky s mou nejlepší kamarádkou, od toho 3. dílu to byla naše tradice. Občas jsme šly i několikrát.
Měli jsme doma to úžasné privilegium, že jsme měli 4., 5. a 6. díl knížek doma dřív, než vyšli v češtině, protože je moje máma vždycky přivezla z Londýna, když tam byla na pracovní cestě, byly to dárky od jejího kamaráda a kolegy. Spolu s nimi většinou i nějakou tu čokoládovou žabku nebo bertíkovy fazolky tisíckrát jinak.
Vyrosla jsem na tom.
Pohltilo mě to.
A proto to zkrátka musím milovat.


Harry Potter vždy byl a navždy bude důležitou součástí mého mládí a mého života.
I přes to se musím potumně přiznat, že 7. díl jsem nikdy nedočetla. Mám k tomu poměrně dobrý důvod, no po takové době už bych ho možná mohla konečně překonat, když už jsou i ty filmy a mohla bych si ho přečíst, co už :D
I tak můžu říct, že jsem Potterhead každým coulem.
Jsou věci, které jsem doteď nepřekonala a se kterýma nesouhlasím.
(Snape, Fred, Tonksová, musím jmenovat dál?)
Jasně, někdo umřít asi musel no... chápu, ale proč zrovna Fred? Freda jsem jí neodpustila :D
No mám doma náramek se zlatonkou a relikvie smrti... a kompletní DVD edici filmů. A prakticky vždycky, když jsem nemocná nebo se nudím, tak si pustím Harryho Pottera. Jsem prostě blázen, ale je to součást mě, miluju to a ano, říkám ti ano, mami. Budu se znovu koukat. Pokaždé. Vždycky. Always. Every single fucking time.

Jsem smutná, že to skončilo.
Ale všechno musí někdy skončit a s tímhle koncem jsem ochotná se smířit.
I tak bych ale přivítala film o Mloku Scamanderovi. Už jen proto, abychom se ještě jednou koukli do světa čar a kouzel, který J. K. Rowling vytvořila a probudila k životu.
Poslední díl mě dnes opět rozbrečel, hned několikrát.
Ale jak už jsem řekla, všechno musí skončit.

- Angelique.
 

Be the first one to judge this article.

Comments

1 Desirée Lydon Desirée Lydon | Web | 3. march 2014 at 16:07 | React

Jo, proč prostě Fred? :/ Taky jsem Potterhead a tu sérii prostě miluju. U posledního filmu jsem břečela, když se Harry dozvědě, jak to vlastně bylo se Snapem, mě ho bylo tak líto! :( Taky jsem první viděla film, myslím že trojku a pak jsem to teprve začala číst a stala se opravdovou fanynkou :)

New comment

Log in
  Don't you have your own web yet? Create it for free on Blog.cz.
 

Actual articles

Reklama