November 2017

Utrechtské deníky, část jedenáctá.

27. november 2017 at 12:29 | Angelique. |  diary

27.11.2017

Stav mysli: smířený
Homesickness level: přiměřen
Počet slov řečených v češtině: 0
Počet užitých jazyků za den: 2
Počet srážek s kolem: 0
Počet srážek s volem: 0
Množství utracených peněz: € 6,50,-
Počet kafí: 1
Spánkový deficit: odporně velký
Počasí: chčije a chčije


Už jsem dlouho nenapsala žádný článek do kategorie Utrechtské deníky a tak jsem se rozhodla, že to zkusím napravit. V poslední době mám hrozné nutkání psát, ale trpím tím, že na to nemám čas, případně sílu, jelikož mám strašně věcí do školy a na volnočasové aktivity jaksi nezbývá to nejdůležitější, ten čas. Teď zrovna sedím ve studovně, popíjím kafe a přemýšlím nad tím, že bych měla číst ten 25 stránkový článek na zítřejší hodinu, ale hrozně se mi nechce. Mám k tomu i úkoly, které musím odevzdat do zítra do devíti ráno a u poloviny těch úkolů moc nechápu, co mám vlastně dělat. Takže sranda.

Výuka je na univerzitách v Nizozemsku trochu jiná, než u nás. Respektive dost jiná. Semestr je tu rozdělený na dva bloky po 10 týdnech, kdy v prvním bloku má člověk dva předměty a v druhém bloku má jiné dva předměty. Já jsem tedy kupodivu úspěšně ukončila 1. blok a prolezla jsem s výslednou známkou 6.1 z obou dvou, což se dá převést na takovou lepší trojku u nás, případně C, záleží, na jakou školu chodíte. Po té, co jsem strávila týden ve svém rodném městě, jsem se vrátila do Utrechtu a 13. listopadu načala druhý blok. Mám dva další předměty, z nichž jeden je totálně v prdeli a ten druhý jen částečně. Mám jednu literaturu, na kterou je sice hrozně moc čtení, ale alespoň člověk trochu tuší, která bije. A potom mám ten druhý předmět, na kterém jsem totálně ztracená a mám dojem, že nemám šanci ten předmět dát. Což je v hajzlu, protože pokud ten předmět nedám, budu muset vracet stipendium, které mi Karlovka dala, což je nějakých 50 tisíc korun. Krása. Ale popojedem.

Nesnáším, když mi někdo říká, co bych si měla myslet.

11. november 2017 at 1:16 | Angelique. |  diary
Tenhle výlev se vůbec netýká mého Erasmu, cestování, nebo čehokoliv. Je to reakce na facebookovou diskuzi, do které jsem se bohužel dostala a opět mám náladu mlátit hlavou o stůl, když to tam tak čtu. Článek se týká filmových a seriálových obsazení a toho, jak pojem svoboda slova a myšlení ztrácí v některých ohledech smysl.

Občas mi trochu přijde, že se společnost už úplně zbláznila. Ani ne tak česká společnost, přestože po výsledcích voleb mám o ní zase trochu nižší mínění, ale především lidé v zahraničí. Asi je to tím, že Češi mají lepší věci na práci, než řešit takové hovadiny... Češi jsou spíš přeborníci v řešení toho, jaké hovadiny jiní řeší. Jenže mě už to vážně unavuje, když mi společnost podsouvá nějaký názor, o kterém si myslí, že je ten jediný správný. Obzvlášť, když jsou to američani nebo angličani, kterým - řekněme si to narovinu - dost často šplouchá na maják v některých ohledech. Jako třeba v momentě, kdy zakázali promítání francouzského filmu "Co jsme komu udělali?" proto, že jsou v něm rasistické vtipy šířící nenávist, čímž naprosto zabili hlavní myšlenku celého filmu, která je podle mého názoru naprosto zřejmá. Rasově a nábožensky motivované vtipy v tom filmu sice jsou, ale hlavní myšlenkou filmu je, že je jedno, jestli jsi žid, Číňan, muslim, černoch nebo běloch, jsme jedna rodina a všichni se máme rádi, i když se občas škádlíme. Ale to je asi moc do hloubky na to, aby to amíci pochopili, nebo já nevím. Já nechci nikoho urážet, ale tohle mi přišlo fakt úchylný. Podobně, jako mi přišlo ujetý, když jsem udělala tu zásadní chybu, že jsem v zahraniční diskuzi prohlásila, že se mi moc nezamlouvá casting Johnnyho Storma do nové Fantastické čtyřky a hned ze mě byl rasista. Tak pardon, ale Johnny Storm je v komiksu modrookej blonďák, tak se omlouvám, že mi obsazení Michaela B. Jordana přišlo neadekvátní, obzvlášť, když s Kate Marou měli být sourozenci, přišlo mi to z toho traileru trochu zvláštní...

Státy jako Amerika se neustále ohánějí tím tvrzením, jak jsou svobodná země. Svoboda, rovnost, bratrství, jednorožci, duha a tak podobně. Jenomže ve skutečnosti člověk nemůže říct vůbec nic. Nelíbí se mi casting do nějaký role a hned je ze mě rasista, pokud to náhodou není běloch. Ale mně by se třeba do tý role hodil víc Morgan Freeman než Samuel L. Jackson, ale na to už se nikdo neptá. Mně je v podstatě fuk, kdo koho hraje do momentu, kdy to je dobře zahraný. Nejsem žádnej rasista, jeden z mých aktuálních největších crushů je Idris Elba a Gugu Mbatha-Raw. Nerozčiluju se nad tím, že v Krásce a zvířeti byli černoši jako někteří lidi a fakt je mi úplně u prdele, že Le Fau je tam gay, podle mě byl boží. Vadí mi, když mění historický reálie jen proto, že kdyby v tom nebyl černoch nebo asiat, tak to vyvolá kontroverzi. Já nevím, ale když udělají z Caesara mulata, tak to spíš vyvolá kontroverzi. Jak by se tvářili, kdyby hrál Martina Luthera Kinga běloch? Asi nic moc. To by teda nasralo i mě, ale jde tu o ten princip. Bělocha černoch hrát klidně může, i když je to nevěrný předloze, ale když běloch hraje černocha, tak se všichni můžou podělat z nějakýho white-washingu a takovejch blbostí. Jak ti bílí Oskaři před dvěma lety. Tak prostě asi nenatočili filmy, který by si to zasloužily... Já jsem třeba viděla ten film s Willem Smithem a já mám ráda Willa Smithe, ale výkony těch ostatních nominovaných byly lepší. A pak je otázka, jestli chci být nominovaný kvůli svému výkonu nebo proto, že jsem černej... Přijde mi to spíš jako brain washing a ne jako white washing. No a s rvaním ženských do všeho je to to samý.

Už jen ty pokusy o zavedení povinných kvót do všech oborů práce. Prostě jsou obory, který dělají víc ženský a jsou obory, který dělají víc chlapy. Jak chtějí zavést kvóty na 50% ženských třeba v nějaký dřevospracovávající továrny v Norsku nebo v Kanadě, to mi teda povězte. Když už jsem tak filmově zaměřená, tak přejdu rovnou k další věci. Ocean's eight? Předelávka Dannyho paťáků, akorát že se samýma ženskýma? Jako jo, asi to bude prča, ale 1) proč dělají reboot filmu, který je sám o sobě dobrý a nepotřebuje ho a 2) proč v něm musí být jen samé ženy? Ach, já zapomněla, protože bílý heterosexuální muž je největší nepřítel všeho a žijeme v mačistickém světě. Proč dělají remake Lovců duchů, když klasické Lovce duchů nic nepřekoná? Jako vážně? To si fakt mysleli, že natočí něco lepšího, když v prvních Lovcích duchů hraje Bill Murray? Nikdy nemůže být něco lepšího než verze filmu, ve který hraje Bill Murray! Kate McKinnon byla boží, ale jinak? Fakt hrůza. A asi ne teda kvůli tomu, že to byly samý ženský, ale prostě proč? Já to nechápu. A teď? Teď jsem si opět dovolila vyjádřit svůj názor. Ano, nepoučila jsem se. Jenomže já zkrátka nesnáším, když mi společnost podsouvá, co bych si měla myslet. Oficiálně bych totiž měla skákat nadšení z toho, že Doctor v Doctorovi Who bude v nové sérii žena. Áha... a to jako... proč? Proč přesně bych z toho měla mít radost? Protože jsem ženská? Protože rovnoprávnost pohlaví muhahahaaa? Já fakt netušim, proč bych z toho jako nutně MUSELA mít radost. Přijde mi, že to je prostě povinnost. Někam člověk napíše, že se mu to nelíbí a hned není "správný fanoušek seriálu" blá blá bláááááááááááááááááááááááááá.

First of all, nemám nic proti té herečce. Taky to neodsuzuju předem, počkám si a zkusím to a pak si udělám názor, jestli se mi líbí, nebo nelíbí, ALE proč bych se měla cítit jako špatný člověk za to, že si nemyslím, že to je úplně úchvatně dokonalý nápad, který je naprostým průlomem v televizní tvorbě. Zvlášť, když udělali ženskou už z Mastera... Ještě kdyby neudělali z Mastera ženskou, tak bych to možná brala jako překvapivý zlom v příběhu, ale takhle je to prostě jenom ohraná vynucená písnička. Jsem zpátečnická? Možná. Ale já nevím, proč bych se měla stydět za to, že je mým hrdinou chlap. Obzvlášť, když Doctor Who je plný silných ženských hrdinek. Nevím, jak Classic, tam byly některé prý spíš slepice v nesnázích, ale když si člověk vezme společnice z obnovených dílů? Clara? Bill? Amy? River? Donna? Všechny to byly silné ženské hrdinky, které mnohdy spíš zachraňovaly Doctora, než že by Doctor zachraňoval je. Tak proč byla tahle změna potřeba? To přece není nic, co by ten seriál potřeboval, aby se přiblížil ženám a dokázal nějakou otevřenost, tu dokazuje od začátku svojí existence. Ani Rose nebyla slepice, která jen čekala, až ji Doctor zachrání... no... možná občas. (Ne, Rose moc nemusím, uznávám.) Jenomže jako "správný fanoušek seriálu" nesmím vyjádřit jakoukoliv skepsi či jakýkoliv nesouhlas s čímkoliv, co tvůrci udělají, protože pak už nejsem správný fanoušek seriálu. Zaprvé je to blbost a zadruhé, okej... když si myslíte, že nejsem správný fanoušek, který jen slepě tleská všemu, co si tvůrci vymyslí, dobře. Ale já se radši vzdám titulu "správného fanouška" než abych se vzdala vlastních názorů a vlastního myšlení. Nový Doctor by se mi nelíbi, ať už by ho hrál kdokoliv, protože po Peterovi Capaldim prostě nikdo lepší ani přijít nikdy nemůže. Možná právě proto se rozhodli k tak radikální změně. Ale snad ještě nežijeme v takový společnosti, ve který nám někdo vnucuje ty "správné názory". Kdybych po tomhle toužila, tak si zajedu do Číny nebo do Severní Koreje. Už jen čekám, kdy udělají ženskou z Jamese Bonda.